Hayatta hiçbirşey imkansız değildir !

Hayatta hiçbirşey imkansız değildir !

Hayatta gerçek başarılar, mücadeleye devam edenlerindir.

 

İnsanların eksiklikleri bazen  aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir..

Japonya’da bir  çocuk 10 yaşlarındayken bir trafik kazası geçirmiş ve
sol kolunu kaybetmiş. Oysa  çocuğun büyük bir ideali varmış . Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş.

Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdiğini gören babası, Japonya’nın ünlü bir Judo ustasına gidip yapılacak bir şeyin olup olmadığını sormuş Hoca: – Getir çocuğu ..bir bakalım, demiş.

Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına.. Hoca çocuğu süzmüş ve -Tamam demiş..yarın eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz. Ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve bu hareketi çalış demiş. çocuk bir hafta ayni hareketi çalışmış.. Sonra hocasının yanına gitmiş. “Bu hareketi öğrendim başka hareket göstermeyecek misiniz?” diye
sormuş.

Hocanın cevabı: çalışmaya devam et olmuş… 2 ay,3 ay,6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş.. çocuk bu bir yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış. . Hocanın yanına tekrar gitmiş: -Hocam bir yıldır ayni hareketi yapıyorum bana başka hareket göstermeyecek misiniz?

– Sen aynı hareketi çalış oğlum . Zamanı gelince yeni harekete geçeriz.. 2 yıl ,3 yıl, 5 yıl derken çocuk judodaki 10.yılını doldurmuş. Bir gün hocası yanına gelip. .. “Hazır 0l ! ” demiş.. “Seni büyük turnuvaya .yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın!”..Delikanlı şok olmuş.. Hem sol kolu yok hem de judo da bildiği tek hareket var. ..Ünlü Judocuların katıldığı turnuvada hiç bir şansının olmayacağını düşünmüş ; ama


Hocasına saygısından ses çıkarmamış. ..
Turnuvanın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış
Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmış. Derken. ikinci
Üçüncü maç, çeyrek, yari final ve final…Finalde delikanlının
karşısına ülkenin son on yılın yenilmeyen şampiyonu çıkmış. . Tam bir üstat, delikanlı dayanamayıp hocasının yanına koşmuş..

-Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir  bakın hele. .Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var..bu kadar bana yeter. . bari çıkıp ta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim..

-Olmaz demiş hocası. Kendine güven, çık ve dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil. çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç; başlamış, .Delikanlı yine bildiği tek hareketi yapmış ve tak…! Yenmiş rakibini  ve şampiyon olmuş.

Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş:

 

-Hocam nasıl oldu bu iş ? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var. Nasıl oldu da ben kazandım.?

-Bak oğlum 10 yıldır O hareketi çalışıyordun. O kadar çok çalıştın ki ,
artık yeryüzünde O hareketi senden daha iyi yapan hiç; kimse yok.

Bu bir,
ikincisi de O hareketin tek bir karşı hareketi vardır.
Onun için de rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir. I

Bunu anlatan dostumuz bir de sunu ekledi: İnsanların eksiklikleri bazen  aynı zamanda en güçlü     tarafları olabilir: Ama yeter ki bu eksiklik kafalarında olmasın.

Sayfanın üstüne git